17 Úno 2015

6. ročník Valentýnského motání

Posted by Kamil

V sobotu 14. února se v centru Ústí nad Orlicí uskutečnil již 6. ročník legendárního nočního závodu Valentýnské motání. Letos se konal poprvé přímo na svátek sv. Valentýna a přilákal rekordní počet (37) zamilovaných závodnic a závodníků. Zázemí jsme nalezli v salónku restaurace Poprad, běhalo se na mapě Štěpnice, která zahrnuje velkou část města, a proto jsme se rozhodli poněkud obměnit princip závodu. Start byl opět hromadný, na závodníky čekalo 15 kontrol, které obíhali systémem 5 – 4 – 3 – 2 – 1. Na vysvětlenou – nejprve museli sebrat libovolných pět kontrol, poté povinný návrat do prostoru startu/cíle, občerstvit se a vyrazit na libovolné čtyři kontoly, opět se vrátit atd. Děti obíhaly pouze libovolných šest kontrol (systém 3 – 2 – 1) a lišilo se i jejich občerstvení (sušenka a džus). Přálo nám i počasí, loňské třeskuté mrazy vystřídaly příjemné teploty kolem nuly. Také o motivaci měli závodníci jaksepatří postaráno. Pro vítěze byly připraveny putovní poháry včetně šampaňského, pro tři nejlepší drobné ceny a pro všechny upomínkový diplom.

A jak letošní Motání dopadlo? V mladších dívkách zvítězila českotřebovská Jana Kovářová, necelou minutu za ní doběhla místní Elena Musilová, třetí byla Zuzka Černíková z Dobrušky. Mezi stejně starými (mladými) chlapci vyhrál Lukáš Kovář (bratr Jany) a do Řetůvky tak putují hned dva poháry! Druhý byl loňský vítěz, David Černík, a třetí domácí Ondra Pávek.

V elitní ženské kategorii suverénně zvítězila Simona Chládková z LPU, v cíli měla velikánskou radost a vítězství v tomto prestižním závodě prý staví velmi vysoko. Druhá skončila dobrušská Dita Štěpánová, třetí pak Eliška Kopecká z Magnusu Orienteering. V pánské elitě nedal svým soupeřům žádnou šanci Honza Fátor z DOB a zaslouženě zvítězil, již potřetí v historii. Jediné drobné zaváhání předvedl hned při prvním občerstvení, kdy omylem pozřel nealkoholický nápoj (pomerančový džus), což jej poněkud rozhodilo, zaváhání však ihned napravil požitím správného moku. Za ním doběhl Šimon Smutný (VAM), třetí byl Lukáš Paukert (KUO).

Na závěr bych chtěl poděkovat všem závodníkům i organizátorům, poblahopřát vítězům a zdůraznit jim, aby své putovní poháry pečlivě opatrovali a za rok nám je zase v pořádku vrátili. A těšíme se na příští rok, kdy se uskuteční již 7. ročník tohoto netradičního sportovního zápolení.

Výsledky jsou k nahlédnutí zde (.pdf) nebo zde (.xls).