Areál pevných kontrol

Areál pevných kontrol – Andrlův chlum

 

Vítejte na stránce Areálu pevných kontrol – Andrlův chlum, která má za cíl představit veřejnosti krásy orientačního běhu. Přijměte proto naše pozvání do lesa v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí.

Orientační běh je moderním sportem v přírodě – jde v něm o pohyb v terénu podle mapy. Pro začátek nemusí být hned řeč o běhu, zábava je to i pomalým poklusem nebo procházkovým tempem. Orientační běh přináší lepší porozumění mapě a zlepší schopnost samostatně se rozhodovat. Jeho důležitou součástí je také sepětí s přírodou, k ohleduplnosti k ní je veden každý, neboť orientační běh bez lesa by prostě nemohl existovat.

Aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý, rozhodli jsme se vybudovat tzv. Areál pevných kontrol v lesním prostoru Andrlova chlumu. Pevných kontrol je rozmístěno celkem dvacet šest, některé jsou umístěny v blízkosti cest a pěšin, jiné jsou od nich trochu dále, někdy i na hůře dostupných místech. Naším zájmem je, aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý. Vybízí k tomu například tradiční víkendová procházka na chatu Hvězdu, kterou si lze zpestřit vyhledáváním libovolných kontrol a poznat i místa běžně méně dostupná.

Odkaz na areály pevných kontrol v celé republice je zde.

Kde najdeme mapy?

Mapy se zakreslenými kontrolami jsou k dispozici v orlickoústeckém informačním centru na Mírovém náměstí a na chatě Hvězdě na Andrlově chlumu. Mapu si můžete stáhnout i zde (.pdf).

Jak si vytvořit trať?

Každý si svoji trať volí naprosto individuálně, není předepsáno žádné pevné pořadí kontrol, je na každém, kolik a jaké kontroly si při své cestě zvolí. Jednotlivé body jsou v mapě znázorněny červeným kolečkem s číslem, trojúhelníky jsou označena místa, kde jsou umístěny informační tabule.

Jak poznám, že jsem u správné kontroly?

Každá kontrola je označena číslem, které je shodné s číslem na mapě. Pro děti je připojen i symbol zvířátka. Kontroly lze označit pomocí ostrých hrotů, které jsou zakryty gumovým krytem. Políčko s číslem (obrázkem zvířátka) kontroly přiložíme na hroty a gumovým krytem přitiskneme.

GPS souřadnice kontrol

V roce 2017 bylo zaměřeno všech dvacet šest kontrol, které se nachází v Areálu pevných kontrol na Andrlově chlumu. Jejich GPS souřadnice můžete nalézt na informační tabulích nebo v zde (.pdf).

 

Tato sportovní aktivita je vhodná pro všechny věkové kategorie, jednotlivce či rodiny. Vyzkoušejte si tedy své orientační schopnosti a seznamte se s tímto krásným sportem.

Přejeme Vám neobvyklé zážitky při hledání pevných kontrol a příjemný pobyt v lesích v okolí Ústí nad Orlicí.

Areál pevných kontrol byl slavnostně otevřen 20. dubna 2013:
http://www.kobusti.cz/poradani/r2013/otevreni-arealu-pevnych-kontrol-2013/

Členové KOB Ústí nad Orlicí

Subscribe to Comments

4 Responses to “Areál pevných kontrol”

 1. Dobrý den, dne 20.4. chystám modroběh na Andrlově chlumu.

  chci se zeptat zda kromě těch pevných bodů máte i přenosné lampionky a kleště k půjčení.

  Poláková PAS z.s

   

  Zuzana Poláková

 2. Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď, komentáře jsem si všiml až nyní.

  Příště prosím pište na adresu předsedy klubu (kamil.koblizek@seznam.cz), se kterým se jistě nějak domluvíte.

  Lukáš Paukert

   

  Lukáš

 3. Dobrý den, jsou kromě mapy k dispozici i popisky k jednotlivým kontrolám?

   

  Edita Schramm

 4. Dobrý den, popisky k dispozici bohužel nejsou.

   

  Lukáš

Podělte se o svůj názor:

Komentář: