30 Lis 2012

Mistrovství ČR v horském orientačním běhu

Posted by Matyáš

S dušičkovým víkendem na začátku listopadu vyráží spousta lidí na hrob(y). A čím dál více lidí vyráží i na HROB(y), tedy Mistrovství ČR v horském orientačním běhu. Jedná se o dvouetapový závod dvojic v orientačním běhu na turistické mapě; první den se startuje hromadně, druhý den handicapem, o celkovém pořadí rozhoduje součet časů. Letos se pořádání ujaly SK Žabovřesky Brno v čele s Adamem Chromým a pozvaly na 400 závodníků do Březiny u Křtin a terénů Moravského krasu. Počasí vyšlo na jedničku – teplota kolem 8°C, bylo zataženo bez deště.

V sobotu se běželo v přírodním parku Říčky, kde na závodníky čekal středně kopcovatý, místy až velmi kopcovatý terén, členitý reliéf umožňující volby postupů, převážně dubové a bukové lesy či různě hustá síť cest. V neděli jsme se přesunuli o kousek na západ, do Moravského krasu, terén byl velice podobný tomu z předešlého dne, jen přibylo skal, skalek i cest.

My, orientační běžci z Ústí nad Orlicí, jsme pojmuli tento závod jako podzimní vrchol běžecké sezóny. Nic jsme nepodcenili, o čemž svědčí i zajištění ubytování v útulném penziónu v blízké Jedovnici, kde jsme měli veškerý komfort. Letos se nás zúčastnilo pět dvojic, tedy o jednu více než v loňském roce.

Nejzkušenější dvojici tvořilo duo Pavel Procházka – Jiří Štancl, které startovalo v kategorii HH40, kdy oba běžci musí být starší čtyřiceti let. Porce kilometrů byla opravdu náročná – v sobotu 21 km, v neděli 23 km, celkový čas něco málo přes 10 hodin. To v součtu stačilo na pěkné 10. místo.

Ostatní dvojice startovaly v kategoriích příchozích. Velice prestižní se stala ta s označením P15 (oba dny cca 15 km dlouhá trať), kde startovalo 37 dvojic. Nejvíce se dařilo dvojici Kamil Koblížek – Jaroslav Kumpošt, jež si doběhla pro slušné 6. místo. Chlapci tak zopakovali své předloňské umístění (loni byli pátí), před závody pomýšleli i na umístění na stupních vítězů, ale mapařské chyby v první etapě i o něco větší konkurence to prostě nedovolily. Přesto byli oba spokojeni a celý závod si užívali.

Na 11. místě skončil pár Lukáš Procházka – Daniel Štancl(tedy orienťák a biker), což bylo výrazné zlepšení oproti loňskému roku. Povedla se jim zejména sobotní etapa, ve které doběhli šestí (dokonce před dvojicí Kob

Podělte se o svůj názor:

Komentář: