Areál pevných kontrol

Areál pevných kontrol – Andrlův chlum

 

Vítejte na stránce Areálu pevných kontrol – Andrlův chlum, která má za cíl představit veřejnosti krásy orientačního běhu. Přijměte proto naše pozvání do lesa v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí.

Orientační běh je moderním sportem v přírodě – jde v něm o pohyb v terénu podle mapy. Pro začátek nemusí být hned řeč o běhu, zábava je to i pomalým poklusem nebo procházkovým tempem. Orientační běh přináší lepší porozumění mapě a zlepší schopnost samostatně se rozhodovat. Jeho důležitou součástí je také sepětí s přírodou, k ohleduplnosti k ní je veden každý, neboť orientační běh bez lesa by prostě nemohl existovat.

Aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý, rozhodli jsme se vybudovat tzv. Areál pevných kontrol v lesním prostoru Andrlova chlumu. Pevných kontrol je rozmístěno celkem dvacet šest, některé jsou umístěny v blízkosti cest a pěšin, jiné jsou od nich trochu dále, někdy i na hůře dostupných místech. Naším zájmem je, aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý. Vybízí k tomu například tradiční víkendová procházka na chatu Hvězdu, kterou si lze zpestřit vyhledáváním libovolných kontrol a poznat i místa běžně méně dostupná.

Odkaz na areály pevných kontrol v celé republice je zde.

Kde najdeme mapy?

Mapy se zakreslenými kontrolami jsou k dispozici v ústeckém informačním centru na Mírovém náměstí a na chatě Hvězdě na Andrlově chlumu. Mapu si můžete stáhnout i zde – přední část a zadní část (.pdf).

Jak si vytvořit trať?

Každý si svoji trať volí naprosto individuálně, není předepsáno žádné pevné pořadí kontrol, je na každém, kolik a jaké kontroly si při své cestě zvolí. Jednotlivé body jsou v mapě znázorněny červeným kolečkem s číslem, trojúhelníky jsou označena místa, kde jsou umístěny informační tabule.

Jak poznám, že jsem u správné kontroly?

Každá kontrola je označena číslem, které je shodné s číslem na mapě. Kontroly lze označit pomocí kleští na zadní stranu mapy, kde jsou políčka s číslem kontroly.

GPS souřadnice kontrol

V roce 2017 bylo zaměřeno všech dvacet šest kontrol, které se nachází v Areálu pevných kontrol na Andrlově chlumu. Jejich GPS souřadnice můžete nalézt na informační tabulích nebo v zde (.pdf).

 

Tato sportovní aktivita je vhodná pro všechny věkové kategorie, jednotlivce či rodiny. Vyzkoušejte si tedy své orientační schopnosti a seznamte se s tímto krásným sportem.

Přejeme Vám neobvyklé zážitky při hledání pevných kontrol a příjemný pobyt v lesích v okolí Ústí nad Orlicí.

Areál pevných kontrol byl slavnostně otevřen 20. dubna 2013:
http://www.kobusti.cz/poradani/r2013/otevreni-arealu-pevnych-kontrol-2013/

Členové KOB Ústí nad Orlicí

Subscribe to Comments

One Response to “Areál pevných kontrol”

  1. Dobrý den, dne 20.4. chystám modroběh na Andrlově chlumu.

    chci se zeptat zda kromě těch pevných bodů máte i přenosné lampionky a kleště k půjčení.

    Poláková PAS z.s

     

    Zuzana Poláková

Podělte se o svůj názor:

Komentář: