Areál pevných kontrol

Areál pevných kontrol – Andrlův chlum

 

Vítejte na stránce Areálu pevných kontrol – Andrlův chlum, která má za cíl představit veřejnosti krásy orientačního běhu. Přijměte proto naše pozvání do lesa v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí.

Orientační běh je moderním sportem v přírodě – jde v něm o pohyb v terénu podle mapy. Pro začátek nemusí být hned řeč o běhu, zábava je to i pomalým poklusem nebo procházkovým tempem. Orientační běh přináší lepší porozumění mapě a zlepší schopnost samostatně se rozhodovat. Jeho důležitou součástí je také sepětí s přírodou, k ohleduplnosti k ní je veden každý, neboť orientační běh bez lesa by prostě nemohl existovat.

Aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý, rozhodli jsme se vybudovat tzv. Areál pevných kontrol v lesním prostoru Andrlova chlumu. Pevných kontrol je rozmístěno celkem dvacet šest, některé jsou umístěny v blízkosti cest a pěšin, jiné jsou od nich trochu dále, někdy i na hůře dostupných místech. Naším zájmem je, aby si tento sport mohl vyzkoušet opravdu každý. Vybízí k tomu například tradiční víkendová procházka na chatu Hvězdu, kterou si lze zpestřit vyhledáváním libovolných kontrol a poznat i místa běžně méně dostupná.

Odkaz na areály pevných kontrol v celé republice je zde.

Kde najdeme mapy?

Mapy se zakreslenými kontrolami jsou k dispozici v ústeckém informačním centru na Mírovém náměstí a na chatě Hvězdě na Andrlově chlumu. Mapu si můžete stáhnout i zde – přední část a zadní část (.pdf).

Jak si vytvořit trať?

Každý si svoji trať volí naprosto individuálně, není předepsáno žádné pevné pořadí kontrol, je na každém, kolik a jaké kontroly si při své cestě zvolí. Jednotlivé body jsou v mapě znázorněny červeným kolečkem s číslem, trojúhelníky jsou označena místa, kde jsou umístěny informační tabule.

Jak poznám, že jsem u správné kontroly?

Každá kontrola je označena číslem, které je shodné s číslem na mapě. Kontroly lze označit pomocí kleští na zadní stranu mapy, kde jsou políčka s číslem kontroly.

GPS souřadnice kontrol

V roce 2017 bylo zaměřeno všech dvacet šest kontrol, které se nachází v Areálu pevných kontrol na Andrlově chlumu. Jejich GPS souřadnice můžete nalézt na informační tabulích nebo v zde (.pdf).

 

Tato sportovní aktivita je vhodná pro všechny věkové kategorie, jednotlivce či rodiny. Vyzkoušejte si tedy své orientační schopnosti a seznamte se s tímto krásným sportem.

Přejeme Vám neobvyklé zážitky při hledání pevných kontrol a příjemný pobyt v lesích v okolí Ústí nad Orlicí.

Areál pevných kontrol byl slavnostně otevřen 20. dubna 2013:
http://www.kobusti.cz/poradani/r2013/otevreni-arealu-pevnych-kontrol-2013/

Členové KOB Ústí nad Orlicí

Podělte se o svůj názor:

Komentář: